Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Pakiet wolnościowy

27 Listopad 2019 
Prawo budowlane ma się stać proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe – taki cel...

Realizacja programów unijnych

27 Listopad 2019 
Portal Funduszy Europejskich opublikował dane dotyczące postępów w realizacji programów...

Zmiana ustawy o zasadach...

27 Listopad 2019 
6 listopada 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach...

Sztywny interaktywny

Data publikacji: 02-09-2013 Autor: Halina Olszowska
Autor: Rys. B. Brosz
Autor: Fot. Archiwum PP

Nowy wzór ogłoszenia zgodnie z obietnicą w pełni odzwierciedla postanowienia wprowadzone 19 lutego 2013 r. rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów. Zamawiający nie odpowiada już „tak” lub „nie” na postawione w ogłoszeniu pytania, a jedynie zaznacza w nim te elementy, które dotyczą danego postępowania. Pojawiły się jednak nowe problemy, których chyba nikt nie zdołał przewidzieć.

Paweł J. uwierzył, że będzie tak, jak obiecano, i wreszcie ogłoszenia o zamówieniach naprawdę staną się przejrzyste i zrozumiałe nie tylko dla wykonawców, lecz także dla zamawiających1. Pierwszy problem pojawił się w momencie, gdy musiał ogłosić przetarg nieograniczony na usługi projektowe. Odnosząc się do wymagań stawianych przyszłym wykonawcom, zaznaczył w ogłoszeniu, aby złożyli oni wykaz usług.

Problemy z elektronicznym kwestionariuszem

Ponieważ był to przetarg nieograniczony, który nie dotyczył świadczenia dostaw ani usług okresowych czy ciągłych, zamierzał ograniczyć się do informacji ściśle związanej z danym zamówieniem. Bezskutecznie jednak próbował skreślić sformułowania, które nie miały zastosowania w jego przypadku. Chociaż bardzo się starał, nijak nie mógł zaznaczyć kursorem i skreślić fragmentu: „a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych, głównych dostaw”. Paweł J. znał wiele trików dotyczących obsługi komputera, ale żadne z nich nie działały na zbędny tekst w formularzu. Niestety formularz ogłoszenia aż tak interaktywny nie jest. Można jedynie „postawić ptaszka” przy danym sformułowaniu, które ma w ogłoszeniu pozostać. Tym samym wykonawca dostaje np. informacje, że może przedłożyć zarówno wykaz usług, jak i dostaw wykonanych i wykonywanych, nawet jeśli usługa jest świadczeniem jednorazowym.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne