Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Sztywny interaktywny

Data publikacji: 02-09-2013 Autor: Halina Olszowska
Autor: Rys. B. Brosz
Autor: Fot. Archiwum PP

Nowy wzór ogłoszenia zgodnie z obietnicą w pełni odzwierciedla postanowienia wprowadzone 19 lutego 2013 r. rozporządzeniem w sprawie rodzajów dokumentów. Zamawiający nie odpowiada już „tak” lub „nie” na postawione w ogłoszeniu pytania, a jedynie zaznacza w nim te elementy, które dotyczą danego postępowania. Pojawiły się jednak nowe problemy, których chyba nikt nie zdołał przewidzieć.

Paweł J. uwierzył, że będzie tak, jak obiecano, i wreszcie ogłoszenia o zamówieniach naprawdę staną się przejrzyste i zrozumiałe nie tylko dla wykonawców, lecz także dla zamawiających1. Pierwszy problem pojawił się w momencie, gdy musiał ogłosić przetarg nieograniczony na usługi projektowe. Odnosząc się do wymagań stawianych przyszłym wykonawcom, zaznaczył w ogłoszeniu, aby złożyli oni wykaz usług.

Problemy z elektronicznym kwestionariuszem

Ponieważ był to przetarg nieograniczony, który nie dotyczył świadczenia dostaw ani usług okresowych czy ciągłych, zamierzał ograniczyć się do informacji ściśle związanej z danym zamówieniem. Bezskutecznie jednak próbował skreślić sformułowania, które nie miały zastosowania w jego przypadku. Chociaż bardzo się starał, nijak nie mógł zaznaczyć kursorem i skreślić fragmentu: „a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych, głównych dostaw”. Paweł J. znał wiele trików dotyczących obsługi komputera, ale żadne z nich nie działały na zbędny tekst w formularzu. Niestety formularz ogłoszenia aż tak interaktywny nie jest. Można jedynie „postawić ptaszka” przy danym sformułowaniu, które ma w ogłoszeniu pozostać. Tym samym wykonawca dostaje np. informacje, że może przedłożyć zarówno wykaz usług, jak i dostaw wykonanych i wykonywanych, nawet jeśli usługa jest świadczeniem jednorazowym.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne