Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

LiveChat w PARP

30 Styczeń 2020 
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła nowy kanał kontaktu z...

Sygnalizacja dla zapatrzonych...

30 Styczeń 2020 
Warszawa testuje nowe oznaczenia przejść dla pieszych, które wyświetlają na chodnikach...

Narzędzia do obliczania LCC

30 Styczeń 2020 
W ramach inicjatywy służącej szerszemu uwzględnianiu kosztów cyklu życia w zamówieniach...

Podnieśmy progi

Data publikacji: 01-08-2013
Autor: Fot. Archiwum własne

O problemach związanych z przeprowadzaniem przetargów na badania naukowe oraz propozycjach środowiska naukowego w tym zakresie rozmawiamy z prof. dr hab. Janem Środoniem z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.


Katarzyna Jędrzejewska: Od kilku miesięcy naukowcy starają się przekonać rząd do podwyższenia tzw. progu bagatelności dla badań naukowych i prac rozwojowych, poniżej którego zamówienia byłyby wyłączone z procedur przewidzianych w prawie zamówień publicznych. Jaka miałaby to być kwota: 130 tys. euro czy 200 tys. euro?

Jan Środoń: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postuluje od 2012 r. podniesienie progu do minimalnego poziomu wskazanego w dyrektywie unijnej, czyli do 130 tys. euro. My natomiast uważamy, że zasadne byłoby pozostawienie rozróżnienia na 130 i 200 tys. euro w zależności od rodzaju zamawiającego i tym samym wyłączenie z pzp zamówień dla uczelni do kwoty 200 tys. euro – dokładnie według progów bagatelności przewidzianych przez dyrektywę klasyczną, czyli dyrektywę 2004/18/WE. Dyrektywa różnicuje progi i niższy próg ustanawia dla administracji rządowej, a wyższy dla pozostałych podmiotów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne