Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Badziewie dla doktora

Data publikacji: 01-07-2013 Autor: Halina Olszowska
Autor: Rys. B. Brosz
Autor: Fot. Archiwum PP

Na początku października ubiegłego roku przy okazji senackiej debaty dotyczącej nowelizowanej ustawy – Pzp senator Ryszard Górecki rozpętał – chociaż pewnie zupełnie tego nie planował – szeroko zakrojoną dyskusję dotyczącą zamówień publicznych w nauce, a właściwie ich roli w opóźnianiu rozwoju nauki.

W trakcie swego wystąpienia senator nie tylko przedstawił stanowisko prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, lecz także dodał wiele gorzkich słów od siebie. Poskarżył się obecnemu tam Prezesowi UZP, że w trybie pzp zamiast natychmiastowej dostawy drogich odczynników do badań naukowych firma wybrana w przetargu dostarcza po czasie jakieś badziewie.

Prezes UZP odpowiedział wówczas, że naukowym odkryciom nie tyle przeszkadzają przepisy pzp, co nieumiejętne z nich korzystanie. Zasugerował też, aby uczelnie częściej korzystały z pomocy ekspertów, zwłaszcza gdy same nie czują się na siłach, by przeprowadzić postępowanie zgodnie z ustawowymi procedurami. Stanowisko Prezesa UZP spotkało się z dezaprobatą środowisk naukowych, o czym świadczą liczne publikacje i raporty zamieszczane w prasie i na stronach internetowych. Trochę trudno się dziwić tej dezaprobacie, kiedy się pozna choćby trzy przypadki, wskazujące, że nawet ekspert zatrudniony zgodnie z sugestią Prezesa UZP nie był w stanie pomóc. Ot, np. o historii, jaka przydarzyła się naukowcom dwóch uczelni, którzy pracowali nad innowacyjnym rozwiązaniem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne