Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ochrona zabytków w...

02 Wrzesień 2020 
Ponad 4 mln zł przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dotacje dla zabytków w...

Serwis e-budownictwo

02 Wrzesień 2020 
2 sierpnia 2020 r. ruszył serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).

Sprawozdanie z działalności...

02 Wrzesień 2020 
W sierpniu br. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła „Sprawozdanie z...

Badziewie dla doktora

Data publikacji: 01-07-2013 Autor: Halina Olszowska
Autor: Rys. B. Brosz
Autor: Fot. Archiwum PP

Na początku października ubiegłego roku przy okazji senackiej debaty dotyczącej nowelizowanej ustawy – Pzp senator Ryszard Górecki rozpętał – chociaż pewnie zupełnie tego nie planował – szeroko zakrojoną dyskusję dotyczącą zamówień publicznych w nauce, a właściwie ich roli w opóźnianiu rozwoju nauki.

W trakcie swego wystąpienia senator nie tylko przedstawił stanowisko prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, lecz także dodał wiele gorzkich słów od siebie. Poskarżył się obecnemu tam Prezesowi UZP, że w trybie pzp zamiast natychmiastowej dostawy drogich odczynników do badań naukowych firma wybrana w przetargu dostarcza po czasie jakieś badziewie.

Prezes UZP odpowiedział wówczas, że naukowym odkryciom nie tyle przeszkadzają przepisy pzp, co nieumiejętne z nich korzystanie. Zasugerował też, aby uczelnie częściej korzystały z pomocy ekspertów, zwłaszcza gdy same nie czują się na siłach, by przeprowadzić postępowanie zgodnie z ustawowymi procedurami. Stanowisko Prezesa UZP spotkało się z dezaprobatą środowisk naukowych, o czym świadczą liczne publikacje i raporty zamieszczane w prasie i na stronach internetowych. Trochę trudno się dziwić tej dezaprobacie, kiedy się pozna choćby trzy przypadki, wskazujące, że nawet ekspert zatrudniony zgodnie z sugestią Prezesa UZP nie był w stanie pomóc. Ot, np. o historii, jaka przydarzyła się naukowcom dwóch uczelni, którzy pracowali nad innowacyjnym rozwiązaniem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne