Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-05-2013 | Autor: | Włodzimierz Dzierżanowski |
Nowelizacją ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) z dnia 12 października 2012 r. dodano do przepisów o zamówieniach publicznych art. 22 ust. 5 pzp. Przepis ten wprowadzono w ślad za art. 48 ust. 5 dyrektywy 2004/18WE.
Jeśli uwzględnia się brzmienie art. 48 ust. 5 dyrektywy w języku polskim, można dojść do wniosku, że możliwość oceniania wykonawców pod kątem ich kwalifikacji, rzetelności, doświadczenia i efektywności powstaje wyłącznie przy zamówieniach na niektóre dostawy. Są to dostawy wymagające:
Kwalifikacje, rzetelność, doświadczenie i efektywność wykonawców są więc co prawda oceniane ze względu na zbadanie zdolności do wykonania instalacji, usług, robót – ale tylko takich, które towarzyszą dostawom. Nie mogą być zatem badane przy nabywaniu samoistnych świadczeń stanowiących usługę lub robotę budowlaną. Wątpliwości rozwiewa szczęśliwie inna wersja językowa dyrektywy (np. angielska). Po jej lekturze znikają wątpliwości, że badanie kwalifikacji, rzetelności, doświadczenia i efektywności może dotyczyć też kontraktów na roboty budowlane i usługi. Polski przepis, podobnie jak dyrektywa, ustala więc możliwość badania tych cech dla wszystkich zamówień poza dostawami, które nie wiążą się z jakimikolwiek pracami dodatkowymi (tj. rozmieszczeniem lub instalacją).
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne