Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ochrona zabytków w...

02 Wrzesień 2020 
Ponad 4 mln zł przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dotacje dla zabytków w...

Serwis e-budownictwo

02 Wrzesień 2020 
2 sierpnia 2020 r. ruszył serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).

Sprawozdanie z działalności...

02 Wrzesień 2020 
W sierpniu br. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła „Sprawozdanie z...

Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych

Data publikacji: 02-04-2013 Autor: Danuta Domżalicka

W przypadku zadań obejmujących budowę infrastruktury przeznaczonej na odpoczynek zamawiający powinien dopilnować, aby dokumentacja była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jednym z prekursorów, który z pewnością przyczynił się do rozwoju rekreacji w Polsce, był dr Henryk Jordan. Za jego przyczyną w 1889 r. powstał w Krakowie park zabaw i gier ruchowych dla dzieci (obecnie „Park Jordana”). W parku znajdowały się m.in. basen, boiska o różnorodnym przeznaczeniu i inne urządzenia sportowe. Od tego czasu place zabaw dla dzieci w Polsce często określa się mianem „Ogródków Jordanowskich”.

Grunt to odpoczynek

Rekreacja polega na podejmowaniu różnorodnych form aktywności w celu odpoczynku, rozrywki, a także rozwoju własnych zainteresowań. Do rekreacji czynnej zalicza się m.in. spacery w otwartej przestrzeni, uprawianie sportów wyczynowych i udział w grach sportowych, tj. piłce nożnej lub tenisie. Z kolei realizacja rekreacji biernej może odbywać się np. przez zwykły odpoczynek w specjalnie zorganizowanych w tym celu miejscach (np. zagospodarowana w zieleni parkowej polana wypoczynkowa z fontanną, polana piknikowa, parkowe kawiarenki, amfiteatry itp.).

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne