Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-07-2010 | Autor: | Ewa Marcjoniak |
Prokura jest pełnomocnictwem, tyle że o najszerszym zakresie umocowania. Jest udzielana przez przedsiębiorcę, podlegającego obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Katalog podmiotów podlegających obowiązkowemu wpisowi do rejestru zawiera art. 36 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.). Jest to katalog zamknięty i tylko podmioty wymienione we wskazanym przepisie mogą ustanawiać prokurentów. Prokury zatem nie może udzielić osoba fizyczna ani osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, podlegająca wyłącznie wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.
Najczęściej prokura stosowana jest w spółkach prawa handlowego prowadzonych w większym rozmiarze i obejmuje swym zakresem umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa (art. 109¹ § 1 kc). Udzielonej prokury nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 109¹ § 2 kc). Takim przepisem szczególnym jest art. 1095 kc, w myśl którego „prokurę można ograniczyć do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorcy (prokura oddziałowa)”. Ze swoistym ograniczeniem umocowania prokurenta mamy również do czynienia w przypadku prokury łącznej (art. 1094 § 1 kc).
Nie sposób wyliczyć wszystkich czynności mieszczących się w granicach umocowania prokurenta, a związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest niewątpliwie reprezentowanie przedsiębiorstwa oraz działanie w jego imieniu i na rzecz w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Prokurent – bez oddzielnego upoważnienia – może w szczególności:
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne