Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Velostrada na Górnym Śląsku

01 Kwiecień 2020 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przygotowuje budowę bezkolizyjnej trasy...

Jawne otwarcie ofert a...

01 Kwiecień 2020 
W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego u zamawiających pojawiają się pytania...

Jak wprowadzać zmiany do umów...

01 Kwiecień 2020 
W trakcie prac nad nowym pzp wykonawcy wskazywali, że większa elastyczność w zakresie...

Zabezpieczenie umowy

Data publikacji: 02-01-2013 Autor: Eliza Grabowska-Szweicer
Autor: Fot. Archiwum

Na pytania naszych Czytelników przesyłane do redakcji w tym numerze miesięcznika odpowiada Eliza Grabowska-Szweicer


W czasie realizacji umowy wykonawca poinformował nas, że zostanie przejęty przez inną spółkę. Zabezpieczeniem należytego wykonania umowy jest gwarancja ubezpieczeniowa. Czy nowa spółka powinna wnieść nowe zabezpieczenia należytego wykonania umowy?

 

Z przepisu art. 494 § 1 kodeksu spółek handlowych wynika wyraźnie, że spółka przejmująca wstępuje także w stosunek umowny, jaki łączy spółkę przejmowaną z zamawiającym. Wobec tego zasadne wydaje się przyjęcie, że obejmuje to także zobowiązania wynikające z gwarancji wniesionej jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Jednak z ostrożności zamawiający powinien wystąpić do gwaranta o wystawienie aneksu do gwarancji. W mojej ocenie powinien również zostać zawarty aneks do umowy, obejmujący zmianę firmy (nazwy) i/lub siedziby. Nie jest to uzależnione od przesłanek określonych w art. 144 ust. 1 pzp. Zmiana nazwy nie stanowi bowiem „istotnej zmiany”. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne