Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Radiotelefony dla SW

22 Lipiec 2020 
Służba Więzienna (SW) planuje zakup 1241 sztuk radiotelefonów przenośnych wraz z...

Funduszowy pakiet...

22 Lipiec 2020 
Podmioty korzystające z projektów współfinansowanych ze środków unijnych, których...

Tarcza 4.0

22 Lipiec 2020 
Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych...

Transfer wiedzy i doświadczenia

Data publikacji: 02-01-2013 Autor: Sebastian Jaworski

Jednym z czynników mających decydujący wpływ przy zmianie podmiotu utrzymującego system IT jest transfer tzw. know-how. Pierwsze takie postępowanie bywa problematyczne. Pokazujemy, jak ustrzec się typowych błędów.

Postępowania przetargowe na utrzymanie i rozwój systemów IT realizowane z zastosowaniem trybów konkurencyjnych w myśl ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) są bardzo złożone i czasochłonne. Jednym z kluczowych czynników mających wpływ przy zmianie podmiotu utrzymującego system IT jest niewątpliwie transfer wiedzy, doświadczenia i technologii. Bez takiego transferu dotychczasowy wykonawca miałby ogromną przewagę konkurencyjną, co w dalszej kolejności mogłoby prowadzić do naruszenia podstawowych zasad zamówień publicznych, jakimi są m.in. zasada równego traktowania wykonawców i zasada uczciwej konkurencji.

Kluczowe elementy zmiany

Pierwszym etapem procesu transferu wiedzy i doświadczenia będzie umowa między zamawiającym a nowo wybranym wykonawcą, która musi precyzyjnie określić, za co odpowiadają poszczególne części systemu IT. Każda usługa, za którą jest odpowiedzialna poszczególna część oprogramowania, powinna zostać oddzielnie wyszczególniona (dostęp do pełnej dokumentacji technicznej). Należy pamiętać, że nowa umowa powinna być jednak zawarta w trakcie obowiązującej umowy na utrzymanie i rozwój systemu IT z danym wykonawcą, ponieważ niezbędna będzie współpraca obecnego wykonawcy z tym, który zostanie wyłoniony w drodze postępowania w trybie konkurencyjnym.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne