Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modyfikacje systemu...

31 Grudzień 2020 
Od 14 grudnia ub.r. zamawiający i wykonawcy mogą korzystać ze zmienionego systemu do...

Kanał przez Mierzeję Wiślaną

31 Grudzień 2020 
Budową drugiego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, drogi wodnej z...

Fundusz Inwestycji Lokalnych

31 Grudzień 2020 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – czyli program bezzwrotnego wsparcia dla...

Transfer wiedzy i doświadczenia

Data publikacji: 02-01-2013 Autor: Sebastian Jaworski

Jednym z czynników mających decydujący wpływ przy zmianie podmiotu utrzymującego system IT jest transfer tzw. know-how. Pierwsze takie postępowanie bywa problematyczne. Pokazujemy, jak ustrzec się typowych błędów.

Postępowania przetargowe na utrzymanie i rozwój systemów IT realizowane z zastosowaniem trybów konkurencyjnych w myśl ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) są bardzo złożone i czasochłonne. Jednym z kluczowych czynników mających wpływ przy zmianie podmiotu utrzymującego system IT jest niewątpliwie transfer wiedzy, doświadczenia i technologii. Bez takiego transferu dotychczasowy wykonawca miałby ogromną przewagę konkurencyjną, co w dalszej kolejności mogłoby prowadzić do naruszenia podstawowych zasad zamówień publicznych, jakimi są m.in. zasada równego traktowania wykonawców i zasada uczciwej konkurencji.

Kluczowe elementy zmiany

Pierwszym etapem procesu transferu wiedzy i doświadczenia będzie umowa między zamawiającym a nowo wybranym wykonawcą, która musi precyzyjnie określić, za co odpowiadają poszczególne części systemu IT. Każda usługa, za którą jest odpowiedzialna poszczególna część oprogramowania, powinna zostać oddzielnie wyszczególniona (dostęp do pełnej dokumentacji technicznej). Należy pamiętać, że nowa umowa powinna być jednak zawarta w trakcie obowiązującej umowy na utrzymanie i rozwój systemu IT z danym wykonawcą, ponieważ niezbędna będzie współpraca obecnego wykonawcy z tym, który zostanie wyłoniony w drodze postępowania w trybie konkurencyjnym.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne