Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-01-2013 | Autor: | Małgorzata Kartasiewicz, Jerzy Pieróg |
Ciężar sprawnego przeprowadzenia procedury udzielenia zamówienia publicznego spoczywa na zamawiającym, więc to on, kierując się zasadami udzielania zamówień publicznych, powinien dążyć do efektywnego wyboru najkorzystniejszej oferty. Zatem co należy rozumieć przez sprawne przeprowadzenie procedury i czy zawsze będzie ono efektywne? Jak zawsze – wiele zależy od zamawiającego.
W trakcie oceny ofert lub wniosków zamawiający zazwyczaj korzysta z tych informacji, które złoży wykonawca. Takie działanie jest niewątpliwie zgodne z prawem zamówień publicznych (dalej: pzp).
W odniesieniu do informacji dotyczących wykonawcy zamawiający podejmują różne czynności, np. związane z potwierdzaniem treści oferty lub jej załączników. Zdarzają się też sytuacje, gdy nie reagują na informacje przekazane nawet drogą oficjalną (np. w odwołaniu). Wynikać to może z braku bezpośrednich przepisów w pzp nakazujących lub zakazujących zamawiającemu korzystania z wiedzy pozyskanej z innych źródeł niż dokumenty postępowania lub przekazanych przez podmioty inne niż biorące udział w postępowaniu.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne