Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Kraków Business Park

01 Październik 2020 
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę przystanku Kraków Business...

Osiągnij Sukces z PPP

01 Październik 2020 
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs „Osiągnij Sukces z PPP”.

Fundusz Dróg Samorządowych

01 Październik 2020 
Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań...

Skąd wziąć kasę

Data publikacji: 02-08-2010 Autor: Halina Olszowska
Tagi:    olszowska   konsorcjum   siwz   kary umowne
Autor: Rys. B. Brosz

Zamawiający wciąż potrafią znajdować w ustawie coraz to nowe, rzekome rozwiązania własnych problemów i stosować je w praktyce w przekonaniu, że tak właśnie czynić należy. Co gorsza, dotyczy to najczęściej takich czynności zamawiającego, które są od 15 lat odwzorowywane w każdym postępowaniu i na temat których napisano setki wyjaśnień, opinii i interpretacji.

Mimo licznych komentarzy dotyczących nawet najbardziej trudnych czy kontrowersyjnych przepisów, wielu zamawiających ma własną koncepcję rozumienia danego przepisu.

 

Tak właśnie stało się z art. 144 pzp, tylekroć zmienianym i omawianym, który – niestety – opacznie został zrozumiany przez władze dużego miasta wojewódzkiego. Stało się to przyczyną późniejszych poważnych kłopotów zamawiającego i na nic zdały się sążniste wyjaśnienia i podpieranie się opinią znanej kancelarii prawnej.

A może zimy nie będzie?

W mieście tym istnieje mocno zaniedbany, ale piękny i zabytkowy park, na którego rozległe tereny chrapkę ma niejeden deweloper. Niektórzy mieszkańcy uważają wprawdzie, że miasto mogłoby się bez tego parku obyć, ale są i tacy, którzy za wszelką cenę postanowili ratować zabytek.

 

Niestety, na ten cel miasto nie miało wystarczająco dużo pieniędzy, więc opracowano wniosek o przyznanie 70% dofinansowania ze środków Inicjatywy Wspólnotowej. Projekt dotyczący odbudowy parku niemal bez problemów, chociaż dopiero po 4 miesiącach, został zakwalifikowany do współfinansowania i miasto rozpoczęło procedury zmierzające do wyłonienia wykonawców zamówienia.

 

Zamawiający postanowił bowiem, że w ramach realizacji projektu wyodrębni kilka mniejszych zamówień, chociaż mógł przecież dokonać jednego, dużego zamówienia na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z odbudową parku.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne