Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Pakiet wolnościowy

27 Listopad 2019 
Prawo budowlane ma się stać proobywatelskie, deregulacyjne i wolnościowe – taki cel...

Realizacja programów unijnych

27 Listopad 2019 
Portal Funduszy Europejskich opublikował dane dotyczące postępów w realizacji programów...

Zmiana ustawy o zasadach...

27 Listopad 2019 
6 listopada 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach...

Suma złych doświadczeń

Data publikacji: 03-12-2012 Autor: Halina Olszowska
Autor: Rys. B. Brosz

Już około 594 r. p.n.e niejaki Solon – ateński mąż stanu, poeta i prawodawca – powiedział, że doświadczenie to suma błędów, które popełniliśmy. Chyba właśnie tego twierdzenia uczepili się pomysłodawcy art. 22 ust. 5 wprowadzonego ostatnią nowelizacją pzp.

Dla osób zajmujących się zamówieniami stenogramy z posiedzeń Sejmu i Senatu powinny być obowiązkową lekturą. Jest to prawdziwa kopalnia pomysłów dotyczących zamówień publicznych. I to nie tylko pomysłów mądrych i potrzebnych. Ponieważ lubię wiedzieć, „co poeta miał na myśli”, więc czytam stenogramy przy okazji każdej nowelizacji pzp. Tym razem skupiłam się na poszukiwaniach uzasadnienia celowości istnienia nowego art. 22 ust. 5.

Wprowadzony tylnymi drzwiami

Przepis ten został wprowadzony przez Senat niejako rzutem na taśmę, bo w formie poprawki do nowelizacji uchwalonej przez Sejm. Pomysł nie był poddany żadnym konsultacjom, chociaż w uzasadnieniu do nowelizacji pzp z 4 października 2012 r. napisano, że projekt ustawy przekazano do konsultacji aż piętnastu różnym podmiotom, z których siedem przekazało swoje opinie, a te pewnie z wielką uwagą zostały przeanalizowane. Tyle tylko, że w uzasadnieniu tym nie ma mowy o art. 22 ust. 5. Natomiast jest sążniste wyjaśnienie na temat wprowadzenia art. 24. ust. 1 pkt 1b i innych z tym przepisem związanych. Problem w tym, że zupełnie niepotrzebne, bo właśnie w zamian za ten projektowany i omówiony przepis wprowadzono art. 22 ust. 5.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne