Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

UZP o zamówieniach na...

11 Marzec 2021 
Zamówieniami publicznymi na innowacje określa się wszelkie zamówienia obejmujące zakup...

Wodny plac zabaw w Katowicach

11 Marzec 2021 
W Katowicach rozpoczyna się właśnie budowa wodnego placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia w...

Polska największym...

11 Marzec 2021 
Jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, eksport autobusów elektrycznych...

Suma złych doświadczeń

Data publikacji: 03-12-2012 Autor: Halina Olszowska
Autor: Rys. B. Brosz

Już około 594 r. p.n.e niejaki Solon – ateński mąż stanu, poeta i prawodawca – powiedział, że doświadczenie to suma błędów, które popełniliśmy. Chyba właśnie tego twierdzenia uczepili się pomysłodawcy art. 22 ust. 5 wprowadzonego ostatnią nowelizacją pzp.

Dla osób zajmujących się zamówieniami stenogramy z posiedzeń Sejmu i Senatu powinny być obowiązkową lekturą. Jest to prawdziwa kopalnia pomysłów dotyczących zamówień publicznych. I to nie tylko pomysłów mądrych i potrzebnych. Ponieważ lubię wiedzieć, „co poeta miał na myśli”, więc czytam stenogramy przy okazji każdej nowelizacji pzp. Tym razem skupiłam się na poszukiwaniach uzasadnienia celowości istnienia nowego art. 22 ust. 5.

Wprowadzony tylnymi drzwiami

Przepis ten został wprowadzony przez Senat niejako rzutem na taśmę, bo w formie poprawki do nowelizacji uchwalonej przez Sejm. Pomysł nie był poddany żadnym konsultacjom, chociaż w uzasadnieniu do nowelizacji pzp z 4 października 2012 r. napisano, że projekt ustawy przekazano do konsultacji aż piętnastu różnym podmiotom, z których siedem przekazało swoje opinie, a te pewnie z wielką uwagą zostały przeanalizowane. Tyle tylko, że w uzasadnieniu tym nie ma mowy o art. 22 ust. 5. Natomiast jest sążniste wyjaśnienie na temat wprowadzenia art. 24. ust. 1 pkt 1b i innych z tym przepisem związanych. Problem w tym, że zupełnie niepotrzebne, bo właśnie w zamian za ten projektowany i omówiony przepis wprowadzono art. 22 ust. 5.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne