Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

PPP i dofinansowanie UE

26 Luty 2020 
Spalarnie odpadów, które mają powstać w Gdańsku i Olsztynie w formule PPP, realizowane...

Prace konserwatorskie w...

26 Luty 2020 
Muzeum Auschwitz ogłosiło przetarg w celu wyłonienia wykonawcy prac konserwatorskich...

100 obwodnic w 10 lat

26 Luty 2020 
14 lutego rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące projektu programu budowy 100...

Specyfika wojskowych zamówień

Data publikacji: 03-12-2012 Autor: kmdr ppor. Dariusz Kloskowski
Autor: Rys. B. Brosz

Nie ma znaczenia, czy przetarg przygotowuje cywil, czy wojskowy. Zasady udzielania zamówień są jednakowe dla wszystkich, nawet dla tych, którzy muszą zorganizować przetarg na zakup samobieżnej haubicy.

Jednostki wojskowe Sił Zbrojnych RP to bardzo specyficzne podmioty, które mimo pełnienia podobnych funkcji w systemie obronnym różnią się pod względem realizacji zamówień publicznych. I nie chodzi tutaj o zasady udzielania zamówień publicznych, które są jednakowe dla wszystkich, tylko o różnice wynikające z wewnętrznych uwarunkowań i rodzaju udzielanych zamówień1.

Ma to związek z tym, że część jednostek udziela zamówień tylko na swoje potrzeby, natomiast część zabezpiecza pod względem różnego zaopatrzenia inne, podległe lub nadrzędne jednostki, realizując tym samym zamówienia publiczne na ich rzecz.

Tryby najczęściej wykorzystywane w wojsku

Do niedawna żołnierz zawodowy nawet na szczeblu dowódczym nie musiał posiadać specjalistycznej wiedzy ekonomicznej. Obecnie nakłada się na kadrę obowiązki tworzenia opisów przedmiotów zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia, planowania budżetowego, precyzowania kierunków zmian i modernizacji. Zatem ci, którzy w wojsku zajmują się zamówieniami, muszą posiadać wiedzę nie tylko związaną z zagadnieniami obronności, ale także na temat procedur postępowania i trybów udzielania zamówień.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne