Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Kraków Business Park

01 Październik 2020 
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę przystanku Kraków Business...

Osiągnij Sukces z PPP

01 Październik 2020 
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs „Osiągnij Sukces z PPP”.

Fundusz Dróg Samorządowych

01 Październik 2020 
Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań...

Specyfika wojskowych zamówień

Data publikacji: 03-12-2012 Autor: kmdr ppor. Dariusz Kloskowski
Autor: Rys. B. Brosz

Nie ma znaczenia, czy przetarg przygotowuje cywil, czy wojskowy. Zasady udzielania zamówień są jednakowe dla wszystkich, nawet dla tych, którzy muszą zorganizować przetarg na zakup samobieżnej haubicy.

Jednostki wojskowe Sił Zbrojnych RP to bardzo specyficzne podmioty, które mimo pełnienia podobnych funkcji w systemie obronnym różnią się pod względem realizacji zamówień publicznych. I nie chodzi tutaj o zasady udzielania zamówień publicznych, które są jednakowe dla wszystkich, tylko o różnice wynikające z wewnętrznych uwarunkowań i rodzaju udzielanych zamówień1.

Ma to związek z tym, że część jednostek udziela zamówień tylko na swoje potrzeby, natomiast część zabezpiecza pod względem różnego zaopatrzenia inne, podległe lub nadrzędne jednostki, realizując tym samym zamówienia publiczne na ich rzecz.

Tryby najczęściej wykorzystywane w wojsku

Do niedawna żołnierz zawodowy nawet na szczeblu dowódczym nie musiał posiadać specjalistycznej wiedzy ekonomicznej. Obecnie nakłada się na kadrę obowiązki tworzenia opisów przedmiotów zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia, planowania budżetowego, precyzowania kierunków zmian i modernizacji. Zatem ci, którzy w wojsku zajmują się zamówieniami, muszą posiadać wiedzę nie tylko związaną z zagadnieniami obronności, ale także na temat procedur postępowania i trybów udzielania zamówień.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne