Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Punkty ładowania pojazdów...

25 Kwiecień 2019 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty na dzierżawę 13 miejsc pod...

Wpływ brexitu na zamówienia

25 Kwiecień 2019 
Na nadzwyczajnym szczycie 10 kwietnia br. Rada Europejska zgodziła się przełożyć termin...

Zmiany, zmiany, nowelizacje…

25 Kwiecień 2019 
18 kwietnia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o elektronicznym...

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 01-09-2010 Autor: mec. Agnieszka Suchecka
Tagi:    wadium   dostawa   pełnomocnictwo   podmiot trzeci   siwz

 Na pytania naszych czytelników przesyłane do redakcji w tym numerze miesięcznika odpowiada mec. Agnieszka Suchecka


Pisemne zobowiązanie innego podmiotu

Co ma zrobić zamawiający, jeśli wykonawca zaznaczył w ofercie, że całość zamówienia wykona własnymi siłami (bez udziału podwykonawców), a jednocześnie posługuje się pisemnym zobowiązaniem innych podmiotów do oddania do dyspozycji wykonawcy np. niezbędnej wiedzy i doświadczenia na okres wykonania zamówienia? Czy można tego wykonawcę wykluczyć na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 3 pzp?

 

Aby udzielić kompleksowej odpowiedzi na to pytanie, konieczne jest ustalenie szczegółów przedstawionego w pytaniu postępowania. Przy założeniu, że zamówienie dotyczy robót budowlanych, wskazywanie zakresu podwykonawstwa jest w tym miejscu uzasadnione.

 

Zgodnie z opinią prezentowaną przez prezesa UZP powołanie się przez wykonawcę na zasoby podmiotu trzeciego musi mieć charakter rzeczywisty w tym znaczeniu, że zasoby te będą wykorzystywane przy realizacji zamówienia. Podmiot trzeci powinien zatem brać udział w wykonaniu zamówienia, nie jest jednak powiedziane wprost, że winien być podwykonawcą. Prezes UZP podkreśla, że samo wskazanie takiego podmiotu trzeciego w wykazie jako podwykonawcy nie spełnia warunku wykazania, że wykonawca będzie dysponował potencjałem tego podmiotu na etapie realizacji zamówienia. Wykaz zakresu prac do podzlecenia ma bowiem wyłącznie walor informacyjny dla zamawiającego i nie wynika z niego zobowiązanie podmiotu trzeciego do udostępnienia własnych zasobów. Stąd, jeśli wykonawca powołał się na wiedzę i doświadczenie innego podmiotu, a jednocześnie oświadczył, że całość zamówienia wykona siłami własnymi – nie oznacza to, iż złożył nieprawdziwe informacje. Zamawiający powinien wyjaśnić, czy dany wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu – w szczególności, czy przejście zasobów, na które powołuje się wykonawca, będzie zapewnione. Dopiero jeśli udzielone przez wykonawcę wyjaśnienia okażą się niewystarczające, zamawiający będzie miał podstawy do wykluczenia wykonawcy – na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 pzp. Zbyt pochopne natomiast byłoby w niniejszej sytuacji wskazanie jako podstawy prawnej wykluczenia wykonawcy złożenia przez niego nieprawdziwych informacji, mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne