Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-09-2010 | Autor: | Grzegorz Karwatowicz |
Istota prymatu trybów podstawowych została ustanowiona przez prawodawcę wspólnotowego w dyrektywie 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (DzUrz UE seria L 134, s. 114). Zgodnie z dyspozycją art. 28 zawartą w rozdziale V
„Procedury” zamawiający – podczas udzielania zamówień publicznych – powinien stosować procedury krajowe, które dostosowane są do celów niniejszej dyrektywy (gdzie nadmienić należy, że do celów dyrektywy dostosowane w sposób najbardziej miarodajny) są tryby przetargowe.
Zgodnie z zobowiązaniem przez dyrektywę państw przynależnych do Wspólnoty do osiągnięcia spodziewanego celu zasada prymatu trybów podstawowych została ustanowiona w art. 10 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp), gdzie w art. 10 ust. 1 za podstawowe tryby udzielania zamówień publicznych przyjęto tryby przetargowe:
Obok ustanowienia, w ramach pzp, trybów podstawowych w art. 10 ust. 2 pzp prawodawca w sposób enumeratywny określił dalsze tryby udzielania zamówień publicznych. Do trybów tych zostały zaliczone: negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę oraz licytacja elektroniczna. Przy czym zastrzegł, że zamawiający może udzielić zamówienia publicznego w trybie innym niż podstawowy jedynie (tylko) w przypadkach określonych w ustawie. Wskazanie zasady prymatu trybów podstawowych nie wynika jedynie z interpretacji art. 10 pzp, lecz również z treści wytycznych Urzędu Zamówień Publicznych dotyczących interpretacji stosowania przesłanek udzielenia zamówienia publicznego w trybie negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego, negocjacji bez ogłoszenia lub zamówienia z wolnej ręki.
Art. 10 pzp
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne