Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ochrona zabytków w...

02 Wrzesień 2020 
Ponad 4 mln zł przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dotacje dla zabytków w...

Serwis e-budownictwo

02 Wrzesień 2020 
2 sierpnia 2020 r. ruszył serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).

Sprawozdanie z działalności...

02 Wrzesień 2020 
W sierpniu br. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła „Sprawozdanie z...

Pytanie - odpowiedź

Data publikacji: 01-03-2011 Autor: Dorota Grochalska

Na pytania naszych czytelników przesyłane do redakcji miesięcznika w tym numerze odpowiada Dorota Grochalska


Faktura z błędną stawką VAT

Co ma zrobić zamawiający, w sytuacji gdy za zrealizowaną usługę czy dostawę wpływa do niego faktura z nieobowiązującą już stawką podatku VAT?

 

Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem, nie znając bliższych okoliczności związanych z wystawieniem faktury, a mianowicie nie wiedząc, czego dotyczy oraz kiedy była wykonana czynność, za którą faktura ta została wystawiona. Należy najpierw dokładnie ustalić, czy stawka na fakturze jest na pewno nieobowiązująca. Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. A zatem, z art. 41 ust. 14a ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.) wynika, że dla czynności dokonanych przed zmianami stawek VAT, tj. do 31 grudnia 2010 r., dla których obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, tj. 1 stycznia 2011 r. lub później, czynność ta podlega opodatkowaniu według „starych” stawek VAT. Oznacza to, że mogą mieć miejsce takie przypadki, gdy na fakturze wystawionej w 2011 r. będą zastosowane stawki 22%, 7% lub 3%, czyli obowiązujące w 2010 r., i nie będzie to działanie niepoprawne. Oceniając poprawność takich działań, należy jednak wziąć pod uwagę kilka okoliczności:

 

  1. W przypadku wydania towaru lub wykonania usługi obowiązek podatkowy następuje z chwilą wystawienia faktury. Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej w 7. dniu od wydania towaru lub wykonania usługi. Może się więc zdarzyć, że usługę zrealizowano 28 grudnia 2010 r., a fakturę wystawiono 4 stycznia 2011 r. Faktura taka jest wystawiona terminowo i określa moment powstania obowiązku podatkowego. Jaka zatem powinna być na niej stawka podatku VAT? Otóż, zgodnie ze wspomnianym wyżej art. 41 ust. 14a nowej ustawy o VAT, stawka ubiegłoroczna.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne