Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-05-2011 | Autor: | Grzegorz Karwatowicz |
W przypadku gdy wykonawca złoży ofertę, stanowiącą czyn nieuczciwej konkurencji, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.), dalej: uznk, wówczas zamawiający odrzuca taką ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.), dalej: pzp.
Oprócz odrzucenia oferty wykonawca taki może podlegać odpowiedzialności zarówno cywilnej, jak i karnej. Mając na uwadze obie odpowiedzialności z uznk, należy wskazać, że w przypadku odpowiedzialności karnej ściganie przewidzianych w niniejszej ustawie przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego, a wykroczeń ‒ na żądanie pokrzywdzonego. Tymczasem wykonawca od podmiotu (być może także od innego wykonawcy), który podjął wobec niego czyn nieuczciwej konkurencji, odpowiedzialności cywilnej dochodzić będzie na zasadach ogólnych.
I tak w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji ‒ w myśl art. 18 ust. 1 uznk ‒ „przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne