Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Nowe prawo zamówień...

02 Październik 2019 
11 września 2019 r. Sejm RP na 86. posiedzeniu uchwalił długo wyczekiwaną nową ustawę...

Zmiany w prawie oddziałujące...

02 Październik 2019 
W ustawie z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz...

Rząd stawia na PPP

02 Październik 2019 
W nowej perspektywie unijnej 2021–2027 należy się spodziewać mniejszego dofinansowania...

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 01-08-2012 Autor: Eliza Grabowska-Szweicer

Na pytania naszych czytelników przesyłane do redakcji w tym numerze miesięcznika odpowiada Eliza Grabowska-Szweicer


Zamówienie w częściach na szkolenia

Gmina zrobiła przetarg na szkolenia. Zamówienie składało się z 12 części, wartość szacunkowa: 200 tys. zł, z czego ok. 75% finansowane ze środków unijnych. W sumie rozstrzygnięto 9 części. 3 części zostały unieważnione – jedna z powodu braku ofert, druga z powodu zbyt wysokich cen ofert. Wartość szacunkowa nierozstrzygniętych części to 18 tys. zł. Co teraz zrobić? Ogłosić przetarg na te 3 części z wartością szacunkową 200 tys. zł, czy z wartością 18 tys. zł i wtedy bez przetargu? A może odstąpić od przetargu na te 3 części i dodać tę sumę do kwoty, która została z rozstrzygnięcia pozostałych 9 części (bo oferty były niższe niż kwota, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia), potraktować to jako dodatkowe pieniądze (w sumie ok. 37 tys. zł) i przeznaczyć na zupełnie inne postępowanie (i inne szkolenia) poniżej 14 tys. euro? Projekt nie określa rodzaju szkoleń, tylko liczbę osób, i od tego zależała suma dofinansowania.

 

Ponieważ postępowanie w zakresie kilku części zostało unieważnione, zamawiający powinien ponownie oszacować wartość zamówienia na części, które pozostały nierozstrzygnięte. Po ustaleniu tej wartości, w mojej ocenie, zamawiający może skorzystać z art. 6a pzp. Nie ma przeszkód, aby w przypadku gdy pozostałe do rozstrzygnięcia części zamówienia nie przekraczają 14 tys. euro, stosować do ich udzielenia przepisy właściwe, czyli w tym przypadku art. 4 pkt 8 ustawy. Potwierdza to również doktryna: „Problematyczna jest (…) sprawa zamówień, w których pojedyncza część nie przekracza kwoty 14 000 euro, a jednocześnie nie przekracza to 20% łącznej wartości wszystkich części. Dla udzielenia zamówienia o takiej wartości ustawa pozwala na niestosowanie jej przepisów.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne