Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-07-2011 | Autor: | Danuta Domżalicka |
Zgodnie z przywołanymi w pierwszej części artykułu postanowieniami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. ‒ Prawo budowlane (DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.), dalej: pr. bud., osobami odpowiedzialnymi za dokonywanie poszczególnych odbiorów są:
Ważna jest także rola projektanta w przypadku pojawienia się wątpliwości co do rozwiązań projektowych w stosunku do realizacji robót (ewentualne opiniowanie, także w ramach nadzoru autorskiego).
Obowiązki wykonawcy
Wykonawca odpowiada za to, aby roboty prowadzone były zgodnie z umową i dokumentacją projektową. Zastosowane materiały muszą być zgodne z dokumentacją projektową. O przyjęciu lub odrzuceniu materiałów decyduje inspektor nadzoru przed ich wbudowaniem. Obowiązkiem wykonawcy jest również uzyskanie aprobat technicznych na zastosowane materiały i wyroby oraz przechowywanie i udostępnianie ich na życzenie inspektora nadzoru. Konieczne jest, aby już na etapie odbiorów robót zanikających i ulegających zakryciu wszystkie wymagania dla danego zakresu robót były spełnione. Jeżeli inspektor nadzoru stwierdzi, że w wykonanych robotach są wady, musi podjąć stosowne decyzje co do ich usunięcia, poprawy usterek czy nawet rozbiórki wykonanej części robót i wykonanie jej od nowa na koszt wykonawcy. Dany zakres robót uznaje się wtedy za niezgodny z wymaganiami i po wykonaniu poprawek przeprowadza się ponowny odbiór.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne