Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-07-2011 | Autor: | Grzegorz Karwatowicz |
Ilekroć mówi się o realizacji projektu dofinansowanego ze środków pochodzących z funduszy zagranicznych, tylekroć podkreśla się konieczność wydatkowania tych pieniędzy w sposób gwarantujący konkurencję rozumianą jako zapewnienie przez zamawiającego równego traktowania wszystkich biorących udział w postępowaniu wykonawców oraz niewystępowania praktyk dyskryminacyjnych względem konkretnego wykonawcy lub grupy wykonawców.
Ze względu na postulat zapewnienia efektywności wspólnotowego rynku wewnętrznego (o czym mowa m.in. w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) równe traktowanie wykonawców oraz brak ich dyskryminacji zyskuje szczególne znaczenie w przypadku podejmowania czynności względem wykonawców zagranicznych, a zwłaszcza tych, którzy są członkami Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pzp: „O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
Aby wykonawca udowodnił zamawiającemu, że spełnia warunki udziału w postępowaniu, a co za tym idzie mógł efektywnie uczestniczyć w postępowaniu, musi przedstawić stosowne dokumenty oraz oświadczenia. I tak, wykonawca (w ramach oferty) składa zamawiającemu oświadczenie w kwestii niepodlegania wykluczeniu z art. 24 ust. 1 pzp, a także żądane przez zamawiającego dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że spełnia on ustanowione w oświadczeniu oraz specyfikacji istotnym warunków zamówienia warunki udziału w postępowaniu.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne