Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-07-2011 | Autor: | Jerzy Wysocki |
Przy wymianie okien szczególną uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na ich estetykę, ale przede wszystkim na to, by w wyniku przeprowadzonych prac ograniczyć ilość zużywanej przez obiekt energii.
Domy pasywne i energooszczędne, a co za tym idzie tanie w eksploatacji, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Chcąc stworzyć taki obiekt, musimy przede wszystkim skupić się na odpowiedniej izolacji ścian (w tym i okien), uzyskać dobre współczynniki przenikania ciepła, a także zwrócić uwagę na powstawanie mostków termicznych, które często tworzą się właśnie poprzez niewłaściwy montaż okien. Poza tym wybór złych okien może zniweczyć całe nasze plany o tzw. domu pasywnym, gdyż ciepło mimo dobrze zaizolowanych ścian będzie uciekało przez okna.
Istniejące jeszcze w wielu obiektach stare okna mają przyjęty podział i sposób ich otwierania, wynikający z technologii dostępnej w momencie powstawania danego obiektu budowlanego. Najczęściej były to okna drewniane, zespolone, posiadające podwójne skrzydła, połączone ze sobą za pomocą śrub. Skrzydła zawieszone były na ramie okna na wspólnym zawiasie. W starych oknach kit szklarski służył do mocowania i uszczelniania szyb do ram okiennych. Obecnie, z uwagi na dostępność nowych technologii, możemy zdecydować się na zupełnie inny podział otworu okiennego ramą okienną, a tym samym na dużo większe powierzchnie okienne bez ram. Nowe ramy, szyby i okucia okienne pozwalają wybrać wiele sposobów otwierania okien.
Aby prawidłowego zrozumieć i zinterpretować schematyczne rysunki okien, należy poznać oznaczenia stosowane przez producentów. Powszechnie w branży okiennej przyjmuje się, że wszystkie rysunki okien sporządzane są w „widoku od wnętrza pomieszczenia”. Brak należytej uwagi może doprowadzić do całkowicie błędnego wykonania stolarki okiennej.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne