Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Velostrada na Górnym Śląsku

01 Kwiecień 2020 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przygotowuje budowę bezkolizyjnej trasy...

Jawne otwarcie ofert a...

01 Kwiecień 2020 
W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego u zamawiających pojawiają się pytania...

Jak wprowadzać zmiany do umów...

01 Kwiecień 2020 
W trakcie prac nad nowym pzp wykonawcy wskazywali, że większa elastyczność w zakresie...

Etapowanie inwestycji

Data publikacji: 03-10-2011 Autor: Roman Niżyński
Autor: Bartłomiej Brosz

Inwestycje nie zawsze mogą przebiegać w sposób ciągły. Często powstaje konieczność ich etapowania, związana z zamiarem użytkowania części obiektu przed zakończeniem wszystkich robót objętych pozwoleniem na budowę.

Przy budowie dużego obiektu istnieje możliwość uzyskania pozwolenia na użytkowanie jego poszczególnych (wydzielonych konstrukcyjnie i funkcjonalnie) części, przy jednoczesnej kontynuacji pozostałych robót. Przyczyną etapowania budowy może być również sposób finansowania inwestycji, który wymusza podział zamierzenia budowlanego na poszczególne zadania, zlecane wybieranym w kolejnych przetargach firmom wykonawczym. Wprowadzenie etapów budowy może też wynikać z konieczności przeprowadzenia robót w obiekcie funkcjonującym, bez możliwości przeniesienia działalności na czas trwania budowy do innego obiektu (np. przebudowa z rozbudową budynku opieki społecznej). Taka sytuacja wymaga starannie dopracowanego podziału inwestycji na etapy, z uwzględnieniem bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie, w sąsiedztwie prowadzonych robót budowlanych.

 

Podział zamierzenia budowlanego na etapy znajduje częste zastosowanie przy realizacjach inwestycji finansowanych przez sektor publiczny. Wynika to z charakteru i wielkości budowanych obiektów (duże obiekty użyteczności publicznej, budynki służby zdrowia, obiekty liniowe – drogi i sieci), jak również ze sposobu finansowania budowy.

Etapowanie w przepisach

Aby etapowanie było wykonane w sposób przemyślany, zapewniający płynność przebiegu inwestycji, a także dostosowane do potrzeb i możliwości inwestora, powinno zostać zaplanowane w trakcie przygotowywania procesu budowy, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Odpowiednio przewidziane etapowanie inwestycji, opisane w decyzji o pozwoleniu na budowę i w zatwierdzonym projekcie budowlanym, ułatwi też możliwość przystąpienia do użytkowania części obiektu przed zakończeniem całości zamierzenia budowlanego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne