Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modyfikacje systemu...

31 Grudzień 2020 
Od 14 grudnia ub.r. zamawiający i wykonawcy mogą korzystać ze zmienionego systemu do...

Kanał przez Mierzeję Wiślaną

31 Grudzień 2020 
Budową drugiego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, drogi wodnej z...

Fundusz Inwestycji Lokalnych

31 Grudzień 2020 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – czyli program bezzwrotnego wsparcia dla...

Etapowanie inwestycji

Data publikacji: 03-10-2011 Autor: Roman Niżyński
Autor: Bartłomiej Brosz

Inwestycje nie zawsze mogą przebiegać w sposób ciągły. Często powstaje konieczność ich etapowania, związana z zamiarem użytkowania części obiektu przed zakończeniem wszystkich robót objętych pozwoleniem na budowę.

Przy budowie dużego obiektu istnieje możliwość uzyskania pozwolenia na użytkowanie jego poszczególnych (wydzielonych konstrukcyjnie i funkcjonalnie) części, przy jednoczesnej kontynuacji pozostałych robót. Przyczyną etapowania budowy może być również sposób finansowania inwestycji, który wymusza podział zamierzenia budowlanego na poszczególne zadania, zlecane wybieranym w kolejnych przetargach firmom wykonawczym. Wprowadzenie etapów budowy może też wynikać z konieczności przeprowadzenia robót w obiekcie funkcjonującym, bez możliwości przeniesienia działalności na czas trwania budowy do innego obiektu (np. przebudowa z rozbudową budynku opieki społecznej). Taka sytuacja wymaga starannie dopracowanego podziału inwestycji na etapy, z uwzględnieniem bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie, w sąsiedztwie prowadzonych robót budowlanych.

 

Podział zamierzenia budowlanego na etapy znajduje częste zastosowanie przy realizacjach inwestycji finansowanych przez sektor publiczny. Wynika to z charakteru i wielkości budowanych obiektów (duże obiekty użyteczności publicznej, budynki służby zdrowia, obiekty liniowe – drogi i sieci), jak również ze sposobu finansowania budowy.

Etapowanie w przepisach

Aby etapowanie było wykonane w sposób przemyślany, zapewniający płynność przebiegu inwestycji, a także dostosowane do potrzeb i możliwości inwestora, powinno zostać zaplanowane w trakcie przygotowywania procesu budowy, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Odpowiednio przewidziane etapowanie inwestycji, opisane w decyzji o pozwoleniu na budowę i w zatwierdzonym projekcie budowlanym, ułatwi też możliwość przystąpienia do użytkowania części obiektu przed zakończeniem całości zamierzenia budowlanego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne