Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 03-10-2011 | Autor: | Katarzyna Grzywacka, Robert Mikulski |
Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.), dalej: pzp, zamówienia z wolnej ręki można udzielić między innymi w przypadku, gdy możliwe jest udzielenie zamówienia na dostawy na szczególnie korzystnych warunkach w związku z likwidacją działalności innego podmiotu, postępowaniem egzekucyjnym albo upadłościowym.
Wskazany przepis pozwala na zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki, w sytuacji gdy łącznie zachodzą następujące okoliczności:
Zgodnie z pzp przez dostawę należy rozumieć nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu. Dostawa obejmuje więc nabywanie przez zamawiającego rzeczy, a więc zarówno nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych.
Zamawiający ma prawo udzielić zamówienia z wolnej ręki na podstawie powyższego przepisu tylko wówczas, gdy porównując przeciętne warunki rynkowe z warunkami zakupu przedmiotów podczas likwidacji działalności innego podmiotu, postępowaniem egzekucyjnym albo upadłościowym ocenia, że te ostatnie będą dla niego szczególnie korzystne. Nie wystarczy więc, by warunki rynkowe były tylko „lepsze” lub „korzystniejsze” w postępowaniu likwidacyjnym, egzekucyjnym lub upadłościowym innego podmiotu.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne