Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-04-2012 | Autor: | Małgorzata Filipek |
Sankcja utraty wadium dla wykonawcy, który w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego nie przedstawił dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, wywołuje wiele wątpliwości zarówno po stronie zamawiającego, jak i wykonawców.
Dwie funkcjonujące wykładnie art. 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp ) nie ułatwiają sprawy przy rozwiązywania problemów wynikających ze stosowania ww. przepisu. W związku z tym warto się zastanowić, w jaki sposób zamawiający podczas wykonywania czynności w trakcie prowadzonego postępowania może ograniczyć skalę problemów w tym zakresie.
Przepisy pzp nie zawierają definicji legalnej wadium. W tym zakresie, zgodnie z dyspozycją art. 14 pzp, należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: kc).
Zgodnie z art. 704 § 1 kc za wadium uważa się sumę pieniężną lub odpowiednie zabezpieczenie zapłaty tej sumy wnoszone pod rygorem niedopuszczenia do uczestnictwa w przetargu lub aukcji. Z treści ww. przepisu wynika, że wadium spełnia dwie funkcje:
1) jest warunkiem uczestnictwa w przetargu lub aukcji – zapewnia udział w postępowaniu wykonawców rzeczywiście zainteresowanych zawarciem umowy,
2) stanowi zabezpieczenie zawarcia umowy, jeżeli nie zostaje ona zawarta w wyniku aukcji czy przetargu; przy tym uchylanie się od zawarcia umowy może mieć miejsce zarówno ze strony uczestnika przetargu lub aukcji, jak i organizatora przetargu:
Należy zwrócić uwagę, iż pzp kwestię zatrzymania wadium reguluje w odmienny sposób niż przepisy kc. Przewiduje bowiem możliwość zatrzymania wadium wyłącznie przez zamawiającego w przypadkach określonych w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne