Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Rozporządzenie ws. inwestycji...

29 Październik 2020 
Rząd pracuje nad rozporządzeniem, które określi listę inwestycji towarzyszących, która...

Projekt nowelizacji ustawy o...

29 Październik 2020 
Klub KO przygotował projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19,...

Przesunięcie terminu wejścia...

29 Październik 2020 
Związek Powiatów Polskich alarmuje, że choć nowe Prawo zamówień publicznych ma zacząć...

Dobra kadra to podstawa sukcesu

Data publikacji: 03-11-2005
Tagi:    referencje
Autor: Fot. Karol Paczesny

Rozmowa z Dariuszem SZMYTTEM, dyrektorem handlowym Grupy Impel SA.

We wrześniu tego roku Impel wygrał dwa ważne przetargi: na usługi sprzątania obiektów Uniwersytetu Gdańskiego oraz obiektów szpitala w Lublinie…

 

To prawda. Są to dwa przetargi spośród wielu, które wygraliśmy w ostatnim czasie, jednak bardzo dobrze odzwierciedlają one tendencje panujące na rynku zamówień. Pokazują przede wszystkim brak stabilności rynku, brak rozsądku firm startujących w przetargach w składaniu ofert i podejście przedsiębiorstw w branży usług niskoprzetworzonych . W przypadku tego typu usług ceny podawane w ofertach mogą się znacznie różnić. W przetargu na Uniwersytecie Gdańskim rozbieżność między cenami, jakie zaproponowali wykonawcy, wahała się między 41 a ponad 100 tys. zł. Tendencję taką widać w całej Polsce. Oferty składane przez wykonawców w tym samym przetargu są nieporównywalne, a cena jest czasami wyższa od rzeczywistego kosztu zamówienia o 100, 150, a nawet 400 proc.

 

I co w takiej sytuacji powinien zrobić zamawiający?

 

Na szczęście ustawa o zamówieniach publicznych przewiduje pewne narzędzia, dzięki którym może on zweryfikować zaproponowane w ofertach ceny. Zamawiający coraz częściej korzystają z możliwości składania zapytań do wykonawców i proszą o wyjaśnienia do złożonych ofert w zakresie zasad szacowania kosztów. Dzięki temu oferty, które są oparte na wskaźnikach nie związanych z usługą, są wykluczane i pozostają oferty skalkulowane w prawidłowy sposób. Bardzo ważne jest, aby zamawiający nie ulegał „magii” najniższej ceny, tylko weryfikował proponowaną w ofercie cenę opierając się na własnym doświadczeniu i wiedzy. Jeżeli do tej pory nie miał do czynienia z podobnym zamówieniem, a ceny ofert są bardzo rozbieżne, wówczas może to świadczyć o błędach popełnionych w kalkulacji.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne