Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-02-2006 | Autor: | Sławomir Pasieka, Ksymena Mamińska |
Kwestie dotyczące zawarcia ważnej umowy, jej przedmiot, określone prawa i obowiązki stron, wykonywane zgodnie z ich wolą oraz reguły odpowiedzialności w razie niewykonania lub nienależytego wykonania tych obowiązków uregulowane zostały w art. 535-602 kodeksu cywilnego (dalej: kc). W przypadku umowy sprzedaży istnieją jednak również swoiste reguły, uzupełniające przepisy ogólne o odpowiedzialności cywilnej. Należą do nich zwłaszcza przepisy zamieszczone w ustawie z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz nowe zasady odpowiedzialności za produkt niebezpieczny.
TRWAŁA I NIEZAWODNA
Będąca przedmiotem umowy rzecz musi mieć odpowiednią jakość, nadawać się do użytku, być trwała i niezawodna oraz służyć celom znanym stronom przy zawieraniu umowy. Nie powinna w związku z tym posiadać żadnych wad. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione, kupującemu przysługują roszczenia, które wynikają z ogólnych przepisów prawa cywilnego o wykonaniu umowy i odpowiedzialności za jej niewykonanie lub nienależyte wykonanie, a także w pewnych sytuacjach z przepisów o odpowiedzialności z czynów niedozwolonych.
Zgodnie z art. 535 kc istota umowy sprzedaży polega na tym, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Z ogółu obowiązków sprzedawcy wynika zatem, że powinien on przenieść własność na kupującego i wydać rzecz, która będzie mu przydatna. Poza celem umowy, którym dla kupującego jest stanie się właścicielem rzeczy, nie mniej ważny jest cel użytkowy, pozostający w treści własności, jakim jest możliwość korzystania z rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem (art. 140 kc). Szczególnie ważne są dodatkowe uprawnienia kupującego, które przysługują mu poza ogólnymi przepisami prawa cywilnego (dotyczącymi wszystkich umów), a które mają prawdopodobnie podstawowe znaczenie. Są to reguły prawne następujących instytucji:
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne