Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 01-06-2006 Autor: Halina Olszowska

Na pytania naszych czytelników odpowiada Halina OLSZOWSKA, konsultant i trener zamówień publicznych, przewodnicząca Rady Programowej „Przetargów Publicznych”.


Różne kody CPV

Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi odnośnie kodów CPV. Jeżeli przedmiotem zamówienia będzie usługa, to 5 pierwszych cyfr musi być takich samych i czy można do tego zamówienia dodać usługę podobną, która ma zupełnie inny kod CPV? Takie ogłoszenie znalazłam w BZP i dlatego mam wątpliwości. Czy jako dodatkowe zamówienie kod CPV musi być zawsze zgodny z tą zasadą, że takie same muszą być pierwsze 3 cyfry przy dostawach, a 5 przy usługach?

 

Procedury udzielania zamówień publicznych zależne są od przedmiotu i wartości zamówienia, a także od okoliczności, w jakich prowadzone jest postępowanie. Do ustalenia wartości zamówienia nie stosuje się sumowania według Wspólnego Słownika Zamówień, co znaczy, że nie ogłaszamy jednego wielkiego przetargu na wszystkie usługi, które mają identyczny kod CPV, ale prowadzimy tyle postępowań, ile jest koniecznych. Obowiązuje jednak zasada zawarta w art. 32 ust. 2, zgodnie z którą zamawiający nie może dzielić zamówienia na części ani zaniżać ich wartości, jeżeli robi to w celu pominięcia przepisów Pzp albo w celu zastosowania uproszczonych procedur czy ich pominięcia. Nie ma jednak w ustawie przepisu, który zabraniałby łączenia usług różniących się całym kodem CPV, a tym bardziej pięcioma cyframi oznaczającymi kategorię CPC. Sumowanie zamówień na dostawy oraz usługi dokonywane jest wyłącznie na potrzeby ogłoszenia informacyjnego o planowanych zamówieniach (art. 13). Poszczególne dostawy lub usługi stanowić mogą odrębne zamówienia, ale z poszanowaniem art. 32 ust. 2. Zwracam uwagę, że nazwa i kod Wspólnego Słownika Zamówień, zgodnie z art. 30 ust. 4, są niejako europejskim paszportem dla przedmiotu zamówienia. Zarówno kod, jak i nazwa są we wszystkich krajach Unii Europejskiej takie same i rozpoznawalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamawiający ogłosił jedno postępowanie na dwie różne usługi o różnych kodach i nazwach czy też łącznie na dostawy i usługi, co czasem jest nawet konieczne ze względów technicznych czy organizacyjnych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne