Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ratowanie zabytkowych kopalni

03 Czerwiec 2020 
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono przygotowany przez Ministerstwo...

Unijna pomoc w dobie kryzysu

03 Czerwiec 2020 
Podczas debaty „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys”, która odbyła się pierwszego dnia...

Kolejne zmiany w zamówieniach...

03 Czerwiec 2020 
Rada Ministrów 20 maja przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów...

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 04-09-2006 Autor: Halina Olszowska

Na pytania naszych czytelników odpowiada Halina OLSZOWSKA, konsultant i trener zamówień publicznych, przewodnicząca Rady Programowej „Przetargów Publicznych”.


Sumowanie zamówień w obrębie jednego projektu

Jesteśmy Miejską Pracownią Urbanistyczną – zakładem budżetowym gminy i obowiązuje nas Pzp. Podstawową działalnością jest projektowanie (planowanie przestrzenne i projektowanie architektoniczno- budowlane). Problemem są dla nas podzlecenia części prac projektowych w ramach danego projektu. Są one konieczne, ponieważ nie mamy zatrudnionych specjalistów (geodety, konstruktora i kosztorysanta), czasami są to też specjalistyczne ekspertyzy. Prace podzlecane nie zawsze są pracami ściśle projektowymi. Czy w takim wypadku sumujemy je w ciągu roku (czy w ramach jednego zadania sumujemy usługi geodezyjne, usługi projektowania konstrukcyjnego oraz usługę kosztorysową i jeśli szacowana kwota jest poniżej 6 tys. euro nie stosujemy Pzp?)? Obecnie otrzymaliśmy polecenie od miasta zrobienia pełnych inwentaryzacji (tj. architektoniczno- budowlanych wraz ze wszystkimi sieciami elektrycznymi, instalacji sanitarnych, gazowych) w 13 różnych budynkach mieszkalnych. Z uwagi na bardzo krótki termin opracowania, pokrywający się z terminem opracowania projektów wcześniej rozpoczętych oraz koniecznością wykonywania pomiarów lokali także w godzinach wieczornych (uzależnionych od obecności lokatora), zmuszeni byliśmy do podzlecenia wykonania pomiarów osobom zewnętrznym. Kwota przeznaczona na osoby zewnętrzne wyniosła 10 tys. zł brutto. Dodatkowo musimy w ramach tego projektu podzlecić wykonanie ekspertyz konstrukcyjnych oraz ekspertyz kominiarskich. Szacowana kwota na ekspertyzy konstrukcyjne wynosi brutto ok. 13 tys. zł, a na ekspertyzy kominiarskie brutto ok. 3 tys. zł. Czy w sytuacji, kiedy na jednym poleceniu dostajemy do wykonania inwentaryzacje 13 budynków mieszkalnych o różnych powierzchniach (budynków niepowtarzalnych), musimy łączyć wszystkie podzlecenia (10 + 13 + 3 tys. zł), traktując jako jedno zadanie, czy też każdy z budynków rozliczamy osobno (budynki nie są wycenione tak samo, jak również ekspertyzy nie są w jednakowej cenie na każdy z budynków)? Inwentaryzacje są wykonywane na różne potrzeby. Usługi podzlecone należą do różnych kategorii wg CPV – czy ma to znaczenie?

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna jako zakład budżetowy gminy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 Pzp jest istotnie zamawiającym zobowiązanym do stosowania ustawy przy udzielaniu wszystkich zamówień publicznych, czyli wydatkowaniu środków finansowych. Wspomniane w pytaniu podzlecenia są właśnie zamówieniami publicznymi udzielanymi przez MPU wykonawcom, których należy wybrać w zgodzie z przepisami Pzp. Jednak trzeba przypomnieć, że pierwszą czynnością związaną z udzielaniem zamówienia jest zawsze prawidłowe określenie przedmiotu i wartości zamówienia. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne