Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 04-09-2006 Autor: Halina Olszowska

Na pytania naszych czytelników odpowiada Halina OLSZOWSKA, konsultant i trener zamówień publicznych, przewodnicząca Rady Programowej „Przetargów Publicznych”.


Sumowanie zamówień w obrębie jednego projektu

Jesteśmy Miejską Pracownią Urbanistyczną – zakładem budżetowym gminy i obowiązuje nas Pzp. Podstawową działalnością jest projektowanie (planowanie przestrzenne i projektowanie architektoniczno- budowlane). Problemem są dla nas podzlecenia części prac projektowych w ramach danego projektu. Są one konieczne, ponieważ nie mamy zatrudnionych specjalistów (geodety, konstruktora i kosztorysanta), czasami są to też specjalistyczne ekspertyzy. Prace podzlecane nie zawsze są pracami ściśle projektowymi. Czy w takim wypadku sumujemy je w ciągu roku (czy w ramach jednego zadania sumujemy usługi geodezyjne, usługi projektowania konstrukcyjnego oraz usługę kosztorysową i jeśli szacowana kwota jest poniżej 6 tys. euro nie stosujemy Pzp?)? Obecnie otrzymaliśmy polecenie od miasta zrobienia pełnych inwentaryzacji (tj. architektoniczno- budowlanych wraz ze wszystkimi sieciami elektrycznymi, instalacji sanitarnych, gazowych) w 13 różnych budynkach mieszkalnych. Z uwagi na bardzo krótki termin opracowania, pokrywający się z terminem opracowania projektów wcześniej rozpoczętych oraz koniecznością wykonywania pomiarów lokali także w godzinach wieczornych (uzależnionych od obecności lokatora), zmuszeni byliśmy do podzlecenia wykonania pomiarów osobom zewnętrznym. Kwota przeznaczona na osoby zewnętrzne wyniosła 10 tys. zł brutto. Dodatkowo musimy w ramach tego projektu podzlecić wykonanie ekspertyz konstrukcyjnych oraz ekspertyz kominiarskich. Szacowana kwota na ekspertyzy konstrukcyjne wynosi brutto ok. 13 tys. zł, a na ekspertyzy kominiarskie brutto ok. 3 tys. zł. Czy w sytuacji, kiedy na jednym poleceniu dostajemy do wykonania inwentaryzacje 13 budynków mieszkalnych o różnych powierzchniach (budynków niepowtarzalnych), musimy łączyć wszystkie podzlecenia (10 + 13 + 3 tys. zł), traktując jako jedno zadanie, czy też każdy z budynków rozliczamy osobno (budynki nie są wycenione tak samo, jak również ekspertyzy nie są w jednakowej cenie na każdy z budynków)? Inwentaryzacje są wykonywane na różne potrzeby. Usługi podzlecone należą do różnych kategorii wg CPV – czy ma to znaczenie?

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna jako zakład budżetowy gminy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 Pzp jest istotnie zamawiającym zobowiązanym do stosowania ustawy przy udzielaniu wszystkich zamówień publicznych, czyli wydatkowaniu środków finansowych. Wspomniane w pytaniu podzlecenia są właśnie zamówieniami publicznymi udzielanymi przez MPU wykonawcom, których należy wybrać w zgodzie z przepisami Pzp. Jednak trzeba przypomnieć, że pierwszą czynnością związaną z udzielaniem zamówienia jest zawsze prawidłowe określenie przedmiotu i wartości zamówienia. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne