Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Jest proces, choć nie ma stron

Data publikacji: 04-09-2006 Autor: Sylwia Lewandowska-Klauza
Autor: Fot. PGNIG SA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA pod koniec ubiegłego roku ogłosiło przetarg na budowę kopalni ropy naftowej i gazu. Mimo że minął już prawie rok, przetarg nie został rozstrzygnięty. Dlaczego?

Na obszarze Lubiatów – Międzychód – Grotów, na granicy województwa lubuskiego i Wielkopolski, znajduje się jedno z największych w Polsce złóż ropy naftowej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) postanowiło je zagospodarować, dzięki czemu w ciągu kilku lat znacznie zwiększy się wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. W tej chwili jednak inwestycja jest zablokowana i do tego nie wiadomo, na jak długo.

Kopalnia w dwa lata

Pod koniec ubiegłego roku PGNiG SA ogłosiło przetarg publiczny w trybie negocjacji z ogłoszeniem dla zadania „Projekt LMG – Ośrodek Centralny, strefy przyodwiertowe, rurociągi i inne”. Przedmiotem zamówienia było opracowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych pozwoleń na budowę kopalni oraz wykonaniem całości robót i dostaw.

 

– Jest to jedna z największych inwestycji w Polsce i największy przetarg w historii polskiego gazownictwa – podkreśla Ryszard Duduś, dyrektor Biura Zakupów Centralnych PGNiG SA. Z technicznego punktu widzenia inwestycja jest bardzo skomplikowana, gdyż w efekcie powstanie jedna kopalnia, która będzie eksploatowała wielkie złoża Lubiatów – Międzychód – Grotów. Technologia natomiast, z wyjątkiem zakładów odsiarczania czy przeróbki ropy naftowej, jest prosta.

– Prosta, ale oczywiście w naszym rozumieniu, ponieważ jest to dla nas typowa inwestycja. Wybudowaliśmy w ten sposób wiele kopalń. Planowana inwestycja będzie po prostu zwielokrotnioną kopalnią – wyjaśnia dyr. Ryszard Duduś. Sama budowa kopalni jest możliwa w ciągu 18–24 miesięcy. Cały cykl inwestycyjny jest jednak znacznie dłuższy, kilkunastoletni, począwszy od prac geofizycznych, które zapoczątkowane zostały już w latach 90., przez rozwiercanie złóż, wprowadzanie ich do miejscowych planów zagospodarowania itd.

Brakujące dokumenty

Przetarg ogłoszony został w Biuletynie Zamówień Publicznych, Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w siedzibie zamawiającego, na stronie internetowej zamawiającego, w prasie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyły dwa międzynarodowe konsorcja:

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne