Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Radiotelefony dla SW

22 Lipiec 2020 
Służba Więzienna (SW) planuje zakup 1241 sztuk radiotelefonów przenośnych wraz z...

Funduszowy pakiet...

22 Lipiec 2020 
Podmioty korzystające z projektów współfinansowanych ze środków unijnych, których...

Tarcza 4.0

22 Lipiec 2020 
Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych...

Jest proces, choć nie ma stron

Data publikacji: 04-09-2006 Autor: Sylwia Lewandowska-Klauza
Autor: Fot. PGNIG SA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA pod koniec ubiegłego roku ogłosiło przetarg na budowę kopalni ropy naftowej i gazu. Mimo że minął już prawie rok, przetarg nie został rozstrzygnięty. Dlaczego?

Na obszarze Lubiatów – Międzychód – Grotów, na granicy województwa lubuskiego i Wielkopolski, znajduje się jedno z największych w Polsce złóż ropy naftowej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) postanowiło je zagospodarować, dzięki czemu w ciągu kilku lat znacznie zwiększy się wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. W tej chwili jednak inwestycja jest zablokowana i do tego nie wiadomo, na jak długo.

Kopalnia w dwa lata

Pod koniec ubiegłego roku PGNiG SA ogłosiło przetarg publiczny w trybie negocjacji z ogłoszeniem dla zadania „Projekt LMG – Ośrodek Centralny, strefy przyodwiertowe, rurociągi i inne”. Przedmiotem zamówienia było opracowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych pozwoleń na budowę kopalni oraz wykonaniem całości robót i dostaw.

 

– Jest to jedna z największych inwestycji w Polsce i największy przetarg w historii polskiego gazownictwa – podkreśla Ryszard Duduś, dyrektor Biura Zakupów Centralnych PGNiG SA. Z technicznego punktu widzenia inwestycja jest bardzo skomplikowana, gdyż w efekcie powstanie jedna kopalnia, która będzie eksploatowała wielkie złoża Lubiatów – Międzychód – Grotów. Technologia natomiast, z wyjątkiem zakładów odsiarczania czy przeróbki ropy naftowej, jest prosta.

– Prosta, ale oczywiście w naszym rozumieniu, ponieważ jest to dla nas typowa inwestycja. Wybudowaliśmy w ten sposób wiele kopalń. Planowana inwestycja będzie po prostu zwielokrotnioną kopalnią – wyjaśnia dyr. Ryszard Duduś. Sama budowa kopalni jest możliwa w ciągu 18–24 miesięcy. Cały cykl inwestycyjny jest jednak znacznie dłuższy, kilkunastoletni, począwszy od prac geofizycznych, które zapoczątkowane zostały już w latach 90., przez rozwiercanie złóż, wprowadzanie ich do miejscowych planów zagospodarowania itd.

Brakujące dokumenty

Przetarg ogłoszony został w Biuletynie Zamówień Publicznych, Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w siedzibie zamawiającego, na stronie internetowej zamawiającego, w prasie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyły dwa międzynarodowe konsorcja:

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne