Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 02-10-2006 Autor: Halina Olszowska
Tagi:    olszowska   wadium   zamówienia mieszane   siwz

Na pytania naszych czytelników odpowiada Halina OLSZOWSKA, konsultant i trener zamówień publicznych, przewodnicząca Rady Programowej „Przetargów Publicznych”.


Dostawa mebli czy ich wykonanie?

Jeśli w mojej instytucji planuje się zamówienie mebli: biurowych (w postaci szaf, biurek i stolików), dostawę krzeseł biurowych oraz wykonanie mebli kuchennych, to czy muszę zakwalifikować wszystko do jednego rodzaju zamówienia i przeprowadzić postępowanie w jednym trybie? Stosując kody CPV każde z tych zamówień mogłabym potraktować oddzielnie (każde ma inny kod). Obecnie musze ująć to w jednym postępowaniu, bo rozumiem, że są to usługi tego samego rodzaju – czyli wykonanie mebli?

 

Czytelniczka najpierw pisze o dostawie mebli, a więc, jak sądzę, gotowych wyrobów, potem zaś o wykonaniu mebli, jakby chodziło o wykonania mebli – przynajmniej tych kuchennych – na indywidualne zamówienie. Czym innym jest natomiast dostarczenie gotowych wyrobów, a czym innym zlecenie ich wyprodukowania. Tak czy inaczej mamy do czynienia z dostawą i nie może więc być mowy o usłudze. Wystarczy porównać definicję dostawy zawartą w art. 2 pkt 2 Pzp z definicją dostawy określoną w art. 605 kodeksu cywilnego, gdzie jest mowa o wytworzeniu i dostarczeniu wytworzonej rzeczy. Tym bardziej nie możemy tu mówić o usłudze tego samego rodzaju, gdyż to określenie dotyczy zamówień powtarzających się okresowo, co nie ma zastosowania w niniejszym przypadku. Ważnym tutaj przepisem jest też art. 6 ust. 1 i 2 Pzp, nakazujący w odpowiedni sposób kwalifikować zamówienia mieszane – usługi z dostawami. Podejrzewam jednak, że czytelniczce chodzi o dostawę rzeczy gotowej, a nie jej wytworzenie. W opisanym przypadku trzeba więc zadać sobie pytanie: Dlaczego nie mogę przeprowadzić jednego postępowania na dostawę wszystkich mebli z dopuszczeniem składania ofert częściowych odrębnie na część a), b), i c)? Co stoi na przeszkodzie? Odpowiedź na tak postawione pytanie najczęściej wydaje się być jednoznaczna: Kiedy tak zrobię, wówczas wartością zamówienia będzie suma wszystkich trzech części, a to spowoduje, że będę musiał przeprowadzić postępowanie powyżej 6 czy 60 tys. euro. Jeżeli jednak suma wszystkich trzech części przekracza 6 tys. euro, ale nie 60 tys. euro, zamawiający może przeprowadzić trzy odrębne postępowania, nie naruszając przy tym art. 32 ust. 2 Pzp, który zakazuje dzielenia zamówienia na części. Taki podział nie będzie dokonany w celu obejścia przepisów ustawy, tylko z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu zamawiający zamierza trzy razy wykonać te same czynności, mnożyć dokumentację i wydłużyć w czasie zawarcie umowy i realizację zamówienia. Nie od rzeczy będzie przypomnienie podstawowego pytania zamawiającego: Czemu ma służyć to, co robię?

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne