Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Modernizacja dróg łączących...

31 Grudzień 2019 
O blisko 12 mln euro wzrosną inwestycje w infrastrukturę drogową na polsko-słowackim...

Zamówienia z branży IT dla...

31 Grudzień 2019 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma ponad 24 mln klientów, ma też największy system...

Centrum Usług Społecznych

31 Grudzień 2019 
Usługi społeczne są ważnym obszarem inwestycji finansowanych z Funduszy Europejskich.

Pytanie – odpowiedź

Data publikacji: 06-11-2006 Autor: Halina Olszowska

Na pytania naszych czytelników odpowiada Halina OLSZOWSKA, konsultant i trener zamówień publicznych, przewodnicząca Rady Programowej „Przetargów Publicznych”.

Omyłka rachunkowa

Mam pytanie w związku z art. 89 ust. 1 pkt 7 Pzp, dotyczącym przesłanek odrzucenia oferty, mówiącym, iż wykonawca w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie zgodził się na poprawienie omyłki rachunkowej w obliczeniu ceny. Czy to oznacza że: a) musi odmówić zgody na piśmie? b) może nie odpowiedzieć w ogóle i traktujemy to jak brak zgody? c) bez względu na odpowiedź, informacja ma być na piśmie?

 

Zacząć trzeba od tego, że odrzucenie oferty z art. 89 ust. 1 pkt 7 Pzp zawsze musi poprzedzać realizacja przez zamawiającego obowiązku wynikającego z art. 87 ust. 2 Pzp. Zgodnie z tym przepisem zamawiający zobowiązany jest poprawić omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny i niezwłocznie zawiadomić o tym wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty, a więc i tego wykonawcę, który się pomylił w obliczeniu ceny. Kolejną, obowiązkową czynnością zamawiającego jest poprawienie omyłek rachunkowych zgodnie ze wskazówkami zawartymi w art. 88 i zakwalifikowanie omyłki do takich, które zgodnie z art. 88 dadzą się poprawić, albo do takich, których nie można poprawić według instrukcji zawartej w tym przepisie. Jeżeli nastąpi ta druga sytuacja, zamawiający zobowiązany jest odrzucić ofertę z mocy art. 89 ust. 1 pkt 6, a co za tym idzie nie informuje o tym w trybie art. 87 ust. 2 Pzp. Jeśli omyłkę rachunkową da się poprawić, wówczas zamawiający sporządza swoistą erratę w układzie, np.:

 

  • Jest: 12 szt. x 10 zł = 140 zł
  • Powinno być: 12 szt. x 10 zł = 120 zł
  • Podstawa: art. 88 pkt 1 lit. a Pzp.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

Spis treści Numer niedostępny Zamów prenumeratę

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne