Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 02-01-2012 | Autor: | Sebastian Pietrzyk |
Spółkę kapitałową można podzielić na dwie lub więcej spółek, przy czym nie jest dopuszczalny podział ani spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości, ani spółki w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani też spółki w upadłości, na co wskazuje art. 528 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (DzU nr 94, poz. 1037 ze zm.), dalej: ksh.
W niniejszym artykule dla potrzeb dalszych rozważań przyjęto, że spółka kapitałowa została podzielona po dniu, w którym zamawiający rozwiązał ze spółką umowę w sprawie zamówienia publicznego i przed dniem, w którym ewentualnie zamawiający będzie dochodził roszczeń z tytułu zapłaty kar umownych lub odszkodowania. Założono również, że dokonano podziału przez wydzielenie, co zgodnie z przepisem art. 529 § 1 pkt 4 ksh oznacza przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną.
Spółka nowo zawiązana, powstała w związku z podziałem, wstępuje z dniem podziału, bądź z dniem wydzielenia, w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Trzeba przy tym pamiętać, że plan podziału powinien dokładnie określać m.in. dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółce nowo zawiązanej (art. 534 ksh).
Należy sobie zatem zadać pytanie: jakie konsekwencje dla spółki nowo zawiązanej powstają wobec rozwiązania umowy przez zamawiającego ze spółką dzieloną, w przypadku gdy spółka nowo zawiązana zamierza brać udział w kolejnych postępowaniach przetargowych organizowanych przez tego samego zamawiającego, czy w innych postępowaniach na terenie Polski, prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. z 2010 r. DzU nr 113, poz 759 ze zm.), dalej: pzp? Co stanie się w przypadku, w którym zamawiający będzie dochodził od spółki dzielonej zapłaty kar umownych lub odszkodowania i uzyska w tym zakresie prawomocny wyrok sądowy?
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 1 pzp, z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, jeżeli szkoda ta została stwierdzona orzeczeniem sądu, które uprawomocniło się w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne