Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 01-02-2007 | Autor: | Karol Klimek |
Od dłuższego czasu wśród kierowników jednostek sektora finansów publicznych (szczególnie dotyczy to małych jednostek, jak np. szkoły, domy dziecka, domy pomocy społecznej itd.) trwa ożywiona dyskusja dotycząca dokonywania wydatków środków publicznych o wartości do 6 tys. euro. Dyskusja ta nabrała szczególnego znaczenia w związku z podjęciem prac nad projektem kolejnej nowelizacji ustawy z dnia 19 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp), który zakłada wyłączenie spod reżimu ustawy zamówień, których wartość nie przekracza 14 tys. euro. Znaczna grupa kierowników tych jednostek stoi na stanowisku, że stosownie do postanowień art. 4 pkt 8 Pzp wydatków, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 6 tys. (w projekcie: 14 tys.) euro, mogą dokonywać bez stosowania jakichkolwiek procedur i reżimów prawnych. Jest to stanowisko błędne, wynikające z braku znajomości obowiązującego w naszym kraju systemu finansów publicznych.
Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych (dalej: uofp) wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Jednocześnie uofp w art. 35 ust. 4 obliguje wszystkie jednostki sektora finansów publicznych do dokonywania zamówień publicznych – niezależnie od ich wartości – na zasadach określonych w Pzp.
Zostały one opisane w rozdziale 2 Pzp i dotyczą przede wszystkim zachowania zasad uczciwej konkurencji i obiektywizmu zamawiającego oraz jawności i pisemności postępowania. Ustawa zatem nie obliguje zamawiającego do stosowania określonego trybu (tryb ten może być uregulowany indywidualnie przez kierownika jednostki, np. w formie pisemnej procedury), lecz do postępowania zgodnego z wyżej wymienionymi zasadami.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne