Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ochrona zabytków w...

02 Wrzesień 2020 
Ponad 4 mln zł przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dotacje dla zabytków w...

Serwis e-budownictwo

02 Wrzesień 2020 
2 sierpnia 2020 r. ruszył serwis e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl).

Sprawozdanie z działalności...

02 Wrzesień 2020 
W sierpniu br. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła „Sprawozdanie z...

Unijna pomoc w dobie kryzysu

03-06-2020

Podczas debaty „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys”, która odbyła się pierwszego dnia EEC Online – internetowej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, wypowiedział się w sprawie działań, jakie Unia Europejska planuje podjąć, by pomóc państwom członkowskim w wychodzeniu z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Wskazał, że Unia zmieniła swoje procedury, by ułatwić i przyspieszyć reagowanie państw na skutki kryzysu. W unijnym budżecie wciąż dostępne są duże środki na wsparcie gospodarki w kryzysie. Zaczynają się prace nad długoterminowym programem wychodzenia ze stanu zamrożenia gospodarki, na co zostanie przeznaczony 1 bln euro. Unia zmieniła politykę fiskalną na bardziej elastyczną, aby umożliwić poszczególnym państwom reagowanie na potrzeby wynikające z kryzysu. Kolejne kroki mają zagwarantować odpowiednią elastyczność unijnego budżetu, aby państwa mogły korzystać z funduszy europejskich, które w dalszym ciągu są dostępne, i mogły przeznaczyć je na walkę z kryzysem. Dostępne są wciąż 54 mld euro, z czego Polska może uzyskać 12,5 mld euro.


Ponadto został uruchomiony program kredytów, których wartość może wynieść do 8 mld euro. Celem tego programu jest zapewnienie finansów nawet dla 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw. Te środki wkrótce zostaną całkowicie wykorzystane i obecnie trwają prace nad większym, wartym 200 mld euro programem kredytów dla firm, szczególnie małych i średnich.

 

Według Dombrovskisa obecna wartość środków UE na walkę z kryzysem sięga około 25% wartości unijnego PKB, a planowane instrumenty mają mieć wartość nawet 1 bln euro. To więcej niż cały obecny budżet UE.

 

Źródło: www.wnp.pl/finanse

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne