Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Rozporządzenie ws. inwestycji...

29 Październik 2020 
Rząd pracuje nad rozporządzeniem, które określi listę inwestycji towarzyszących, która...

Projekt nowelizacji ustawy o...

29 Październik 2020 
Klub KO przygotował projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19,...

Przesunięcie terminu wejścia...

29 Październik 2020 
Związek Powiatów Polskich alarmuje, że choć nowe Prawo zamówień publicznych ma zacząć...

Unijna pomoc w dobie kryzysu

03-06-2020

Podczas debaty „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys”, która odbyła się pierwszego dnia EEC Online – internetowej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, wypowiedział się w sprawie działań, jakie Unia Europejska planuje podjąć, by pomóc państwom członkowskim w wychodzeniu z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Wskazał, że Unia zmieniła swoje procedury, by ułatwić i przyspieszyć reagowanie państw na skutki kryzysu. W unijnym budżecie wciąż dostępne są duże środki na wsparcie gospodarki w kryzysie. Zaczynają się prace nad długoterminowym programem wychodzenia ze stanu zamrożenia gospodarki, na co zostanie przeznaczony 1 bln euro. Unia zmieniła politykę fiskalną na bardziej elastyczną, aby umożliwić poszczególnym państwom reagowanie na potrzeby wynikające z kryzysu. Kolejne kroki mają zagwarantować odpowiednią elastyczność unijnego budżetu, aby państwa mogły korzystać z funduszy europejskich, które w dalszym ciągu są dostępne, i mogły przeznaczyć je na walkę z kryzysem. Dostępne są wciąż 54 mld euro, z czego Polska może uzyskać 12,5 mld euro.


Ponadto został uruchomiony program kredytów, których wartość może wynieść do 8 mld euro. Celem tego programu jest zapewnienie finansów nawet dla 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw. Te środki wkrótce zostaną całkowicie wykorzystane i obecnie trwają prace nad większym, wartym 200 mld euro programem kredytów dla firm, szczególnie małych i średnich.

 

Według Dombrovskisa obecna wartość środków UE na walkę z kryzysem sięga około 25% wartości unijnego PKB, a planowane instrumenty mają mieć wartość nawet 1 bln euro. To więcej niż cały obecny budżet UE.

 

Źródło: www.wnp.pl/finanse

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne