Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Podziel się...

Ustawa o dokumentach...

27 Luty 2019 
W Dzienniku Ustaw RP została ogłoszona ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach...

Podpisy kwalifikowane a...

27 Luty 2019 
W dniu 15 lutego 2019 r. na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji ukazał się...

Nowa ustawa – uzgodnienia,...

27 Luty 2019 
Projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych ma na celu m.in. wprowadzenie spójnych i...

Inwestycje unijne a obligacje komunalne

06-11-2018

Jak wskazują inwestorzy finansowi, rynek obligacji komunalnych, choć bardzo pożądany, kuleje. Kwestia ta była jednym z tematów poruszanych podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, które odbyło się w dniach 2–3 października w Katowicach.

 

Specjaliści liczą jednak na to, że samorządy przekonają się do obligacji, by w ten sposób zagospodarować nadwyżkę i wypracować pieniądze na wkład własny planowanych inwestycji. Według danych Ministerstwa Finansów samorządy zaplanowały w 2018 r. inwestycje na poziomie 72,4 mld zł. To kwota rekordowa (w 2017 r. samorządy wydały na inwestycje 33,46 mld zł), a przyszły rok również zapowiada się pod tym względem imponująco.


Zwiększone inwestycje w jednostkach samorządu terytorialnego to efekt przede wszystkim pozyskiwania unijnych funduszy. Rekordowe inwestycje wymagają jednak nadwyżki operacyjnej i rekordowych wkładów własnych. Obligacje komunalne mogą być natomiast alternatywą dla kredytu, a z drugiej strony – narzędziem aktywnego zarządzania nadwyżką finansową.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik Przetargi Publiczne